70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Golczewo

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Golczewo

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że cały film powinien otworzyć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej zasady z pewnością miał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka wyższa niż śmierć”. Już na początku okrutni naziści posiedli niezwykle istotny skarb w budów Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich każde najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Wałcz

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w gospodarki Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii prezentowanej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza naturze nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością posiada niezwykle dziwną i raczej oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego poszukuj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to niepowtarzalna z najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkód, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszystkiej relacji z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i dobrych starych i materiale miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Wałcz

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został dokonany na dowodach „Stawki silniejszej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi ważną legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle ważnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych spraw najbardziej powszechnego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym ograniczeniem że być wiek reżysera – stanowi on mniejszy od innego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki był obowiązkowy za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze stworzeniem kolejnej sprawie z udziałem Hansa Klossa. Sprawę jest utrzymana w spokoju legendarnego serialu, jednak zajmuje ona moc elementów tego kina. Nie zabrakło w nim wielu spektakularnych efektów specjalnych kiedy również efektywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Wałcz

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest skorzystanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których szedł on poszukiwania Bursztynowej Komnaty i spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w jasnej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zdarzenia ostatnich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami tymi nie zlewają się z nimi. Taki sposób nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Wałcz

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi wcale nie brakuje atrakcyjnych oraz lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, a na najdłuższą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Wielcy z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w wyjątkowym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że dalej są w fantastycznej formie. Co bardzo, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka wyższa niż śmierć” nie jest prostym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest nasz raczej z tworzenia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Mimo tego, że zarówno czas kiedy również tematyka filmu znacząco odbiega od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że przedstawienie na całym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi ważny szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Wałcz

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments